Najczęściej zadawane pytania

Gruntowe pompy ciepła Euros Energy 

Firma Euros Energy oferuje różne rodzaje gruntowych pomp ciepła, które mogą być odpowiednie dla różnych potrzeb i typów budynków. Oto kilka z nich:  

Pompa ciepła EUROS GEO:  

  • Jest przeznaczona do ogrzewania małych obiektów, takich jak domy jednorodzinne i biura.  
  • Dostępne są trzy modele, które różnią się mocą grzewczą/chłodniczą: 11 kW, 14 kW i 18 kW.  
  • Każda oferowana pompa gruntowa występuję w wariancie umożliwiającym chłodzenie budynku.
  • Współpracuje sprawnie z instalacją fotowoltaiczną.  
  • Jest wyposażona w wygodny panel dotykowy do łatwego sterowania.  
  • Pompa ciepła zapewnia kompleksową obsługę budynku w zakresie ogrzewania, chłodzenia oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.   
  • Posiada ubezpieczenie All Risk na urządzenie i instalację na okres 5 lat.  
  • Zapewnia kompleksową diagnostykę i zdalny serwis dzięki podłączeniu do Internetu i telemetrii.  
  • Dołączona dedykowana aplikacja na smartfona umożliwia monitorowanie pracy pompy.  

Pompa ciepła EUROS GEO PRO:  

  • Jest dedykowana dla budynków wielkopowierzchniowych i zastosowań przemysłowych.  
  • Jest jednosprężarkową pompą ciepła typu glikol-woda.  
  • Oferuje moc grzewczą od 28 kW do 54 kW.  
  • Posiada wygodny panel dotykowy do łatwego sterowania.  
  • Może być łączona w kaskady  
  • Wyróżnia się nowoczesnym designem i niewielkimi gabarytami.  
  • Może jednocześnie pracować w trybie grzewczym i chłodniczym dzięki autonomicznym modułom.  
  • Zapewnia kompleksową diagnostykę i zdalny serwis dzięki autorskiemu systemowi opartemu na telemetrii.  
  • Dołączona dedykowana aplikacja na smartfona umożliwia monitorowanie pracy pompy.  

Dobór urządzenia do danej inwestycji, zawsze jest poprzedzony wnikliwą analizą parametrów technicznych nieruchomości oraz potrzeb inwestora. Całym procesem zajmują się nasi wykwalifikowani doradcy.  

Szukasz najlepszego rozwiązania dla siebie? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Powietrzne pompy ciepła Euros Energy 

Firma Euros Energy produkuje kilka rodzajów powietrznych pomp ciepła. Urządzenia z serii EUROS ATMO przeznaczone są do ogrzewania/chłodzenia domów jednorodzinnych oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Są to wysokowydajne i ciche urządzenia, bardzo proste w montażu, nie wymagają prac gruntowych i pozwalają na montaż niezależnie od wielkości terenu wokół domu. Sprawdzają się z całym wachlarzem odbiorników ciepła: ogrzewaniem podłogowym, klimakonwektorami czy grzejnikami. Wszystkie modele jednostek wewnętrznych i zewnętrznych EUROS ATMO są produkowane w Polsce.  
  
Jednostki zewnętrzne pomp ciepła serii EUROS ATMO:  
  
EUROS ATMO 7 to pompa ciepła o maksymalnej mocy grzewczej 7,5 kW, która jest idealna do zastosowania w małych obiektach. Posiada wiele udogodnień, takich jak ciche działanie, możliwość chłodzenia, bezproblemową współpracę z fotowoltaiką, panel dotykowy i wiele innych.   

Z kolei EUROS ATMO 11 to innowacyjna pompa ciepła o mocy 11,7 kW, która idealnie dopasowuje się do małych i średnich obiektów, takich jak małe przestrzenie biurowe czy domy. Oferuje możliwość grzania i chłodzenia, jest bardzo cicha w pracy, posiada elegancki design.   

Pompa ciepła EUROS ATMO 19 to model pompy ciepła produkcji Euros Energy, który charakteryzuje się jeszcze większą mocą grzewczą niż modele EUROS ATMO 7 i 11. Maksymalna moc grzewcza EUROS ATMO 19 wynosi 18,5 kW, co czyni ją idealną do zastosowania w większych obiektach, takich jak duże domy.  

Jednostki wewnętrzne pomp ciepła serii EUROS ATMO:  

HYDRO BOX to podstawowa jednostka wewnętrzna do powietrznych pomp ciepła. Charakteryzuje się dużymi możliwościami konfiguracji. Daje swobodę doboru różnych zasobników CWU czy buforów CO. Umożliwia współpracę z dowolnymi systemami dystrybucji ciepła w budynku, takimi jak /l ogrzewanie podłogowe, klimakonwektory oraz grzejniki.  

EUROS HYDRO 200 ALL IN ONE to kompaktowe urządzenie typu allinone przeznaczone do nowych niewielkich domów z ogrzewaniem podłogowym. Urządzenie zajmuje mało miejsca. Szafa hydrauliczna EUROS HYDRO 200 jest przeznaczona do powietrznych pomp ciepła o mocy od 7 do 11 kW. Posiada nowoczesny design i jest idealna do zastosowania w małych obiektach takich jak domy jednorodzinne lub niewielkie powierzchnie użytkowe. EUROS HYDRO 200 umożliwia monitorowanie pracy dzięki czytelnemu panelowi dotykowemu oraz dedykowanej aplikacji na smartfona. Jej maksymalna moc grzewcza to 11,7 kW, maksymalne ciśnienie C.O. to 3 bar, a najwyższe ciśnienie C.W.U. to 6 bar. To kompaktowe urządzenie posiada również pojemny zasobnika C.W.U. wynoszącą 208 l oraz powierzchnię wężownicy wynoszącą 2,5 m². Dzięki temu produktowi od Euros Energy możesz zaoszczędzić wiele miejsca i umiejscowić urządzenie grzewcze w garażu czy pralni.   
 
Wszystkie modele powyższe, są wyposażone w systemy umożliwiające kompleksową diagnostykę oraz możliwość zdalnego serwisu dzięki stałemu podłączeniu pompy do Internetu. Dodatkowo istnieje możliwość zawarcia ubezpieczenia All Risk na urządzenia i instalację od Vienna Insurance Group na okres 5 lat.  
 
 Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Jaka jest żywotność pompy ciepła?  

Żywotność pompy ciepła zależy od wielu czynników, w tym od prawidłowego doboru urządzenia, jakości montażu, warunków eksploatacji (temperatury pracy, sposobu użytkowania) oraz częstotliwości i skuteczności konserwacji.  

W zależności od tych czynników, pompy ciepła powinny działać przez co najmniej 15-20 lat. Jednakże, aby osiągnąć taki okres użytkowania, konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących konserwacji i eksploatacji, regularne przeglądy oraz stosowanie się do instrukcji obsługi.  

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Jak często trzeba serwisować pompę ciepła?  

Pompy ciepła, zarówno gruntowe, jak i powietrzne, wymagają regularnego serwisowania, aby działały efektywnie i bezawaryjnie. Zaleca się przeprowadzanie serwisu co 18 miesięcy.  

Zarówno w przypadku pomp powietrznych, jak i gruntowych konieczne jest min. regularne czyszczenie filtrów, ocena stanu technicznego zaworów oraz weryfikacja parametrów technicznych pompy ciepła. W przypadku powietrznych pomp ciepła konieczne są również takie czynności, jak min. czyszczenie jednostki zewnętrznej czy sprawdzenie poziomu czynnika chłodniczego. Natomiast dla pomp gruntowych natomiast, ze względu na instalację dolnego źródła ważna jest weryfikacja ciśnienia oraz stężenie czynnika chłodniczego w sondach.   

Warto pamiętać, że dokładne wymagania dotyczące serwisu pompy ciepła zależą od modelu urządzenia, dlatego najlepiej skonsultować się z instrukcją obsługi lub skontaktować się z serwisem technicznym Euros Energy, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat serwisowania konkretnej pompy ciepła w przypadku, gdy urządzenie nie było serwisowane dłużej niż rok. Warto pamiętać, iż prawidłowe serwisowanie urządzenia jest podstawią do zachowania warunków gwarancji.   
 
 Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Czy pompa ciepła może ogrzać ciepłą wodę użytkową?  

Tak, pompy ciepła mogą być wykorzystywane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU). W przypadku pomp powietrznych woda jest podgrzewana poprzez wykorzystanie ciepła zgromadzonego w powietrzu, natomiast w przypadku pomp gruntowych, ciepło pobierane jest z gruntu. W tym celu stosuje się dodatkowy wymiennik ciepła, który przekazuje ciepło z medium roboczego instalacji na wodę użytkową.  

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Czy decydując się na pompę ciepła, muszę zmienić grzejniki? 

W przypadku powietrznych, jak i gruntowych pomp ciepła zazwyczaj istnieje możliwość wykorzystania istniejących grzejników. Niemniej należy zwrócić uwagę na niektóre składowe istniejącej instalacji, takie jak elementy ocynkowane, pompy obiegowe, rozdzielacze, itp. Część elementów może wymagać wymiany.  Ostateczną decyzję dotyczącą wymiany lub dopasowania grzejników oraz pozostałych elementów instalacji należy uzgodnić z Doradcą techniczno – handlowym Euros Energy. 

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Dlaczego grzejniki przy pompie ciepła nie są gorące?  

Grzejniki przy pompie ciepła często nie są tak gorące jak w przypadku tradycyjnego systemu grzewczego, ponieważ pompa ciepła pracuje efektywnie z niższą temperaturą wody niż kotły na paliwo stałe. Przy właściwie dobranej pompie ciepła, ilości i powierzchni grzejników, ich temperatura nie musi być wysoka, aby uzyskać oczekiwaną temperaturę w budynku.   

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Czy muszę wymieniać pompę ciepła? 

Pompy ciepła powietrzne jak i gruntowe to urządzeniami o stosunkowo długiej żywotności. W przypadku pomp ciepła Euros Energy, wynosi ona między 15, a 20 lat. W każdym przypadku regularne przeglądy i konserwacja pompy ciepła mogą wydłużyć jej żywotność i poprawić wydajność pracy. W perspektywie kilkudziesięciu lat wymiana pompy ciepła może być konieczna, chociażby ze względu na postęp technologiczny, który pozwala na stworzenie wydajniejszych i bardziej ekologicznych urządzeń.   

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Gdzie znajdę numer pompy ciepła? 

Numer gruntowej pompy ciepła znajduje się na tabliczce znamionowej umieszczonej na obudowie urządzenia. Powietrzna pompa ciepła posiada natomiast zarówno numer jednostki wewnętrznej, jak i jednostki zewnętrznej. W obydwu przypadkach numery znajdują się na tabliczkach znamionowych umieszczonych na obudowach jednostki zewnętrznej i wewnętrznej pompy ciepła.   

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Czy pompa ciepła ogrzeje dom przy dużych mrozach? 

Tak, zarówno powietrzna, jak i gruntowa pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom podczas mrozów. Kluczem do komfortu termicznego zimną jest prawidłowy dobór urządzenia do parametrów technicznych budynku. W przypadku pomp ciepła gruntowych energia czerpana jest z ziemi, która ma stabilną temperaturę na poziomie około 8-10 stopni Celsjusza przez cały rok, co pozwala na efektywne ogrzewanie domu nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz.  

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Czy pompa ciepła jest głośna?  

Powietrzne pompy ciepła Euros Energy to bardzo ciche urządzenia, a poziom hałasu wynosi 37-46 dB. Jest to poziom hałasu, porównywalny z tym emitowanym przez wentylator pokojowy. Przy prawidłowym umiejscowieniu jednostki zewnętrznej jest to hałas praktycznie niezauważalny w codziennym użytkowaniu. Głośność pompy ciepła zależy od mocy samego urządzenia, temperatury zewnętrznej oraz temperatury CO, jaka jest konieczna do ogrzania domu.  

Gruntowe pompy ciepła Euros Energy emitują hałas na poziomie 48-58 dB.  W ich przypadku słyszalny hałas jest zazwyczaj mniejszy, ponieważ ciepło jest pobierane z gleby, która ma stabilną temperaturę przez cały rok, przez co urządzenie pracuje praktycznie cały czas na stałych obrotach.    

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Co wchodzi w skład pełnej instalacji pompy ciepła?  

Pełna instalacja pompy ciepła składa się z kilku elementów, które różnią się w zależności od typu pompy ciepła, wielkości budynku oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Podstawowymi elementami instalacji z powietrzną pompą ciepła są: jednostka zewnętrzna i wewnętrzna pompy ciepła, jednostka wewnętrzna z instalacją odwiertów dolnego źródła dla pomp gruntowych, bufor CO oraz zasobnik CWU.  
  
W zależności od indywidualnych potrzeb klienta oraz wymogów technicznych instalacji, Doradca klienta może zalecić dodatkowe urządzenia i akcesoria potrzebne do bezpiecznego i efektywnego działania pompy ciepła, oraz całego systemu grzewczego.   

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Jak bardzo montaż instalacji będzie ingerował w moje budynki i działkę lub budynki gospodarcze?  

Montaż pompy ciepła może ingerować w Twoje budynki, działkę lub budynki gospodarcze w różny sposób, w zależności od rodzaju pompy ciepła, którą wybierzesz. W przypadku powietrznej pompy ciepła ingerencja jest niewielka, konieczne jest zainstalowanie jednostki zewnętrznej oraz maszynowni wewnątrz budynku, które mają swoje gabaryty. Należy pamiętać, że jednostka zewnętrzna pompy ciepła wymaga odpowiedniej odległości od ścian budynku, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Ta sama zasada obowiązuje w związku z zachowaniem odpowiedniej odległości od roślin lub wyposażenia ogrodu.  

Z kolei gruntowa pompa ciepła wymaga wykonania specjalnych odwiertów na Twojej działce, które są wykonywane przy użyciu ciężkiego sprzętu. Montaż może istotnie naruszyć architekturę zieleni ogrodu.   
  
W przypadku obu rodzajów pomp ciepła zalecamy skonsultowanie się z profesjonalnym Doradcą Euros Energy, który pomoże Ci w doborze odpowiedniego rodzaju pompy ciepła oraz w dokładnym zaplanowaniu i wykonaniu instalacji.  

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Czy mogę być w domu w czasie montażu instalacji?  

Tak, podczas montażu pompy ciepła zarówno mieszkańcy domu jak i zwierzęta gospodarskie mogą przebywać z budynku.   

Trzeba jednak pamiętać, że podczas montażu powietrznej lub gruntowej pompy ciepła może wystąpić chwilowa przerwa z dostępnością wody i prądu oraz przerwa w ogrzewaniu budynku. Te przerwy są konieczne do podłączenia urządzenia do wszystkich instalacji. W związku z tym zaleca się wcześniejsze przygotowanie na tę okoliczność oraz zaplanowanie montażu urządzeń w sezonie wiosenno – letnim. Podczas prac montażowych szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo dzieci i zwierząt, zwłaszcza podczas wykonywania odwiertów.  

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Jakie miejsce wybrać na montaż maszynowni do pompy ciepła? 

Do montażu maszynowni do pompy ciepła należy wybrać pomieszczenie, które znajduje się blisko jednostki zewnętrznej. Pomieszczenie powinno być suche i utrzymywać temperaturę zbliżoną do temperatury pokojowej. Bardzo ważne jest również, aby pomieszczenie było dobrze izolowane termicznie. Minimalne wymiary pomieszczenia to 2 metry długości, 1,5 metra szerokości i 2 metry wysokości, a światło otworu drzwiowego powinno mieć co najmniej 0,6 metra.  

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Gdzie umiejscowić jednostkę zewnętrzną pompy ciepła?  

Wybór miejsca na montaż jednostki zewnętrznej pompy ciepła to kwestia: 

  • Rodzaju pompy (gruntowej czy powietrznej): Wybierz odpowiednią lokalizację, uwzględniając różnice w montażu tych dwóch typów pomp. 
  • Odległości od sąsiednich budynków: Upewnij się, że jednostka zostanie umieszczona w odpowiedniej odległości od budynków sąsiadujących. 
  • Inwazyjność montażu: Pamiętaj, że pompy gruntowe mogą wymagać odwiertów, co może wpłynąć na inwazyjność montażu. 
  • Podłoża, na którym zostanie umieszczona jednostka, musi spełniać pewne wymagania. Powinno być przesiąkliwe oraz niepylące, aby minimalizować ryzyko gromadzenia się kurzu i zabrudzeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę sprzętu. 
  • Dodatkowo miejsce montażu jednostki zewnętrznej PC powinno umożliwiać dobrą cyrkulację powietrza. Odpowiednia wentylacja ma istotny wpływ na efektywność pracy sprzętu oraz może znacząco wpłynąć na rachunki za energię elektryczną 

Masz pytania? Zadzwoń do nas na numerem +48 22 250 16 06 lub napisz wiadomość tutaj. 

Za zimno lub za gorąco?

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o naszych rozwiązaniach!

Umów się na bezpłatną konsultację

Napisz do nas korzystając z poniższego formularza lub danych kontaktowych